W dniu 1 marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto ustanowiono w celu uczczenia pamięci żołnierzy drugiej konspiracji (antykomunistycznej).
Chociaż II wojna światowa formalnie zakończyła się w 1945 r., to nasz kraj stał się rosyjską strefą wpływów. Co prawda Polska istniała na mapach, jednak nie była krajem suwerennym. Każdego, kto nie identyfikował się z systemem, komuniści wskazywali jako przeciwnika, dlatego usilnie zwalczali byłych żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji, które jeszcze niedawno walczyły z niemieckim okupantem. W obliczu trudnej sytuacji i braku wolności polscy patrioci po raz kolejny chwycili za broń – tym razem w celu wyzwolenia ojczyzny od komunistów. Niestety, wraz z upływem kolejnych miesięcy spędzonych w lesie, polscy partyzanci, Żołnierze Wyklęci, mieli coraz mniejsze szanse na wygraną, a nawet… na przeżycie. Komunistyczne władze Polski przez lata zamazywały pamięć o wydarzeniach tamtych dni – stąd też miano “Wyklęci”. W obecnych czasach możemy przypominać historię powojenną naszego kraju, pamiętać o bohaterach, którzy za Polskę przelewali krew.
W ramach upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie kl. VII przedstawili historię święta Wyklętych oraz przybliżyli życiorysy niektórych żołnierzy, z uwzględnieniem oddziałów operujących na naszym terenie. Na zakończenie apelu odczytano uroczysty Apel Pamięci i oddano cześć bohaterom
Natalia Kyrcz