loader image
Witamy na stronie naszej szkoły!

Zachęcamy do zapoznania się z historią naszej szkoły.

Witamy na stronie naszej szkoły!

Zachęcamy do zapoznania się z historią naszej szkoły.

previous arrow
next arrow
Slider
RAJD NA PRZEŁĘCZ PRZYSŁOP

RAJD NA PRZEŁĘCZ PRZYSŁOP

9 lutego 2018 r. 14- osobowa grupa uczniów klasy VII naszej szkoły (z wychowawczynią) wzięła udział w III Historyczno-Edukacyjnym Rajdzie na Przełęcz Przysłop zorganizowanym w związku z 74 rocznicą obławy niemieckiej na partyzancki oddział AK „Wilk”.
Na miejsce zbiórki (Obidza-Krupówki) zameldowaliśmy się o godzinie 8:00, tam otrzymaliśmy mapę szlaku i rozkazy. Mieliśmy jako sformowana drużyna zaopatrzeniowa, zwerbowana i przeszkolona, dotrzeć na Przysłop, aby spotkać się z dowódcą oddziału partyzanckiego „Wilk”. Aby dostać się do obozu partyzanckiego, musieliśmy poruszać się wyznaczonym szlakiem i przejść przez cztery kontrole (w tym dwie niemieckie). Na wrogich posterunkach podawaliśmy zmyślony cel podróży (należało wykazać się kreatywnością) i posługiwaliśmy się fałszywą kenkartą. Na posterunkach partyzanckich wpływ na ocenę grupy miała umiejętność przeprowadzenia zbiórki oraz przekazanie raportu z podróży w pozycji zasadniczej przez dowódcę drużyny (Adrian Krzak). Musieliśmy uważać na Niemców, ale nie mogliśmy ich ominąć (jeden z naszych, będących na czujce, został złapany przez Niemca). Każdemu posterunkowi przekazywaliśmy swoją kartę zadań do oceny. Należało się także wykazać wiedzą historyczną. Na Przysłop dotarliśmy w południe. Czekał tam na nas gorący żurek z kiełbasą i herbata, mogliśmy się także zintegrować z innymi grupami przy wspólnym ognisku. O godzinie 13:00 rozpoczęły się uroczystości przy pomniku. Najpierw odśpiewaliśmy hymn państwowy i odmówiliśmy modlitwę za rozstrzelanych partyzantów, a później był Apel Poległych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę. Do domu wróciliśmy o godzinie 15:00. Dla nas wszystkich była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Scroll Up

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content