loader image
Witamy na stronie naszej szkoły!

Zachęcamy do zapoznania się z historią naszej szkoły.

Witamy na stronie naszej szkoły!

Zachęcamy do zapoznania się z historią naszej szkoły.

previous arrow
next arrow
Slider
WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

W dniach od 19 do 21 czerwca 2023r. uczniowie klas: IV, V, VI, VII  naszej szkoły pod opieką wychowawców – p. K. Porębskiej, p. A. Szwarkowskiej, p. K. Dziedzic, p. K. Dudy uczestniczyli w trzydniowej wycieczce edukacyjnej do Warszawy, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

 

I DZIEŃ

            W poniedziałek (19 czerwca), wczesnym rankiem, podekscytowani i ciekawi, jak będzie, po zajęciu miejsc w autokarze, punktualnie o godz. 5:00, wyruszyliśmy w drogę trasą: Kadcza – Kielce – Radom – Warszawa. Około godz. 11:00 zobaczyliśmy pierwsze zabudowania Warszawy, a na horyzoncie wieżowce i charakterystyczny budynek Pałacu Kultury i Nauki.

Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się w dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku. Będąc tam, mogliśmy poruszać się w scenerii sprzed ponad siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej stolicy. Przy stalowym monumencie oglądaliśmy wyryte na nim Kalendarium Powstania oraz słuchaliśmy dźwięku przypominającego bicie serca. To wszystko miało nam uzmysłowić, że pomimo ogromnych zniszczeń w roku 1944 serce Warszawy wciąż biło. Przypomnieliśmy, jak wyglądał czas okupacji oraz przygotowania do wybuchu powstania, a także poznaliśmy historię godziny „W”. Widzieliśmy trudne życie codzienne w powstańczej Warszawie oraz jak wyglądała ewakuacja ze zniszczonego miasta, prowadzona względnie bezpieczną drogą, poprzez warszawskie kanały. Pod koniec zwiedzania mogliśmy jeszcze zobaczyć Miejsca Pamięci, w których znajdowały się powstańcze mogiły. Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego była dla nas dużym przeżyciem. Będąc tam, oddaliśmy hołd pamięci tym, którzy zginęli w obronie naszej wolności.

Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się z kolei w kierunku Stadionu Narodowego im. K. Górskiego. Jako pierwsi na teren trybun wkroczyli za panem przewodnikiem Pawłem nasi miłośnicy futbolu. Chłopcy (i nie tylko) z niecierpliwością czekali na ten dzień, aby zobaczyć PGE Narodowy. Duże wrażenie zrobiła na nas wielkość tego obiektu oraz spora liczba schodów do pokonania. Z punktu widokowego mogliśmy podziwiać całą panoramę stadionu. Ponadto byliśmy świadkami pracy wielu osób, które w tym czasie przygotowywały ten obiekt do koncertu.

Następnie dotarliśmy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieliśmy możliwość weryfikacji wiedzy szkolnej i największych osiągnięć polskiej nauki poprzez uczestnictwo w różnorodnych formach doświadczeń, symulatorów, zabawę i przyswajanie wiedzy w nowoczesnym wydaniu. Każdy mógł znaleźć coś interesującego.

Wieczorem dotarliśmy do hotelu Bella Vista, gdzie zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy pyszną obiadokolację.

 

II DZIEŃ

            Tego dnia, po śniadaniu udaliśmy się na Plac Zamkowy, aby zwiedzić najpierw barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski- pierwotną rezydencję książąt mazowieckich, a od XVI w. siedzibę władz – króla i Sejmu. W Zamku mogliśmy podziwiać wnętrza i ekspozycje muzealne, a także poznać jego historię. Zachwyciły nas przede wszystkim bogate i pełne przepychu apartamenty królewskie, a także interesująca kolekcja sztuki Zamku mieszcząca się w Galerii Arcydzieł. Na zakończenie naszej wizyty udaliśmy się na Dziedziniec Wielki, gdzie podziwialiśmy Kolumnę Zygmunta III Wazy.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki z pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. Najbardziej urzekający był widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się pomnik Syrenki. Dodatkowej magii temu miejscu nadawał kataryniarz, który wygrywaną muzyką przeniósł nas do Warszawy tamtych lat.

Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a także  podziwiać znajdujący się tam pomnik księcia J. Poniatowskiego.

Następnie udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, gdzie zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, będącego pamiątką i hołdem żołnierzom poległym w obronie ojczyzny. Tam poznaliśmy jego historię, a także  z zainteresowaniem podglądaliśmy żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pełniących w tym czasie honorową wartę przed Grobem.

Będąc w Ogrodzie Saskim, jednym z najstarszych na świecie, pierwszym parku publicznym w Warszawie,  zauważyliśmy słynne barokowe rzeźby symbolizujące muzy i cnoty, m.in. arytmetykę, astrologię, chwałę, malarstwo czy medycynę, mogliśmy sprawdzić czas dzięki zabytkowemu zegarowi słonecznemu.

Niewątpliwie dużą atrakcją był przejazd warszawskim metrem- jedyną w Polsce koleją podziemną, łączącą centrum Warszawy z jej północnymi i południowymi dzielnicami oraz lewo i prawobrzeżną częścią stolicy.

Po tym, pełni wrażeń udaliśmy się do naszego hotelu. Entuzjazm uczestników był zrozumiały, zwłaszcza, że nadarzyła się okazja kupić jeszcze drobne upominki i pamiątki na terenie galerii Złote Tarasy.

 

III DZIEŃ

             W ostatnim dniu pobytu w Warszawie prawie wszyscy obudzili się wcześniej, aby spakować walizki i zjeść śniadanie, a potem udać się do przepięknego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego – wspaniałego azylu dla osób spragnionych kontaktu z pięknem natury, wytchnienia od zgiełku miasta czy upałów. Spacerując uroczymi alejkami, mieliśmy okazję obejrzeć bogactwo tysięcy gatunków roślin pochodzących z Polski i wielu egzotycznych krajów. W tym mini raju zapomnieliśmy na chwilę, że tuż za ogrodzeniem jest  ruchliwa, warszawska ulica.

Pogoda, która towarzyszyła nam przez cały czas wycieczki, nastrajała do odbycia spaceru w Łazienkach Królewskich, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spacerując alejkami, podziwialiśmy wiele wolnostojących rzeźb, a także amfiteatr oraz niesamowity klasycystyczny Pałac na Wyspie. W starej oranżerii, służącej niegdyś królowi do uprawy i hodowli egzotycznych roślin, oglądaliśmy pokaźne zbiory mieszczące się w Królewskiej Galerii Rzeźby. Na koniec naszego pobytu w Łazienkach odpoczywaliśmy w parku nieopodal urokliwej fontanny, przy której znajduje się pomnik Fryderyka Chopina, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora. To właśnie tam odbywają się letnie koncerty plenerowe. Całość dopełnił przejazd Traktem Królewskim, m. in. Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem. Ponadto mogliśmy zobaczyć budynki ambasady, Sejmu i Senat, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz urzędy państwowe.

Przed wyjazdem w drogę powrotną odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Jana Pawła II oraz Prymasa Wyszyńskiego, poświęcone życiu i działalności wielkich Polaków –  papieża Jana Pawła II oraz Patrona naszej szkoły – Prymasa Wyszyńskiego, położone na warszawskim Wilanowie, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej.

        Późnym wieczorem wróciliśmy do Kadczy. Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki. Były to trzy dni intensywnego zwiedzania miasta, ale też czas integracji  i wzmacniania relacji między uczniami. Wycieczka do stolicy z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.                                                                                                                                                                                                                                                    

A. Sz.

Scroll Up

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content