loader image
Witamy na stronie naszej szkoły!

Zachęcamy do zapoznania się z historią naszej szkoły.

Witamy na stronie naszej szkoły!

Zachęcamy do zapoznania się z historią naszej szkoły.

previous arrow
next arrow
Slider
Wycieczka szkolna klas IV-VIII

Wycieczka szkolna klas IV-VIII

3 czerwca 2022 grupa uczniów z klas IV – VIII naszej szkoły udała się na wspaniałą wycieczkę autokarową.

Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy, było Sanktuarium św. Jana z Dukli i Klasztor OO. Bernardynów z XVIII w. Ojciec zakonny opowiedział nam o historii tego szczególnego zabytku.

Sanktuarium jest cennym zespołem sakralnym i głównym ośrodkiem kultu św. Jana z Dukli, świątobliwego zakonnika bernardyńskiej prowincji z XV w. Bezpośrednio przed kanonizacją świętego w r. 1997 w Dukli przebywał Ojciec Święty Jan Paweł II. W dukielskim klasztorze spędził noc z 9 na 10 czerwca. O wizycie największego dukielskiego pielgrzyma przypomina pokój papieski.

Kolejnym punktem programu wycieczki była Huta Szkła Artystycznego “Sabina” w Rymanowie. Jest to miejsce niezwykle ciekawe i wyjątkowe. Pierwotny pomysł to tworzenie wyrobów artystycznych i przyświeca on tutaj do dziś. Właścicielem huty jest Henryk Rysz. To on głównie projektuje w “Sabinie”, w jego głowie rodzą się pomysły na unikatowe dzieła stworzone w szkle. Wśród nich odnajdziemy figurki zwierząt, świeczniki, wazony, patery i inne elementy dekoracyjne.

Mogliśmy uczestniczyć w pokazie hutnictwa szkła, które przybliżyły nam to niecodzienne zajęcie, kiedy, wydawałoby się z niczego, powstaje coś pięknego.

Na koniec udaliśmy się do Kamieńca – Odrzykonia. Ruiny zamku w Odrzykoniu znajdują się na skalistym wzgórzu. Nie tylko same ruiny są efektowne – dookoła wzgórza rozciąga się przepiękny krajobraz Pogórza Dynowskiego. W niedalekiej odległości znajduje się rezerwat przyrodniczy “Prządki”.

Zamek Odrzykoń był miejscem wydarzeń, które zostały później opisane w “Zemście” Aleksandra Fredry, czyli jednej z najlepszych, a zarazem najbardziej znanych polskich komedii.

Pełni niecodziennych wrażeń, w późnych godzinach popołudniowych, wróciliśmy do rodzinnej miejscowości.

 

Scroll Up

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content