loader image
Witamy na stronie naszej szkoły!

Zachęcamy do zapoznania się z historią naszej szkoły.

Witamy na stronie naszej szkoły!

Zachęcamy do zapoznania się z historią naszej szkoły.

previous arrow
next arrow
Slider
Wycieczka uczniów klas IV-VIII do Szczawnicy przez Przełęcz Przysłop

Wycieczka uczniów klas IV-VIII do Szczawnicy przez Przełęcz Przysłop

16 września 2021 roku uczniowie klas IV-VIII pod opieką wychowawców wyruszyli na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną do Szczawnicy przez Przełęcz Przysłop.

Pogoda była świetna. Górski spacer rozpoczęliśmy w miejscowości Obidza, skąd szeroką drogą leśną dotarliśmy na Przełęcz Przysłop. Jest to widokowa polana oraz przysiółek Szczawnicy (kiedyś należał do Obidzy). Znajduje się tam kilka gospodarstw.

W czasie trwania II wojny światowej teren Przysłopu był świetną kryjówką dla żołnierzy Armii Krajowej z oddziału Wilk. Był to także przystanek dla kurierów i ludzi przeprowadzanych przez granicę. W 1944 roku rozegrały się tam tragiczne wydarzenia. Niemcy zorganizowali obławę i zastrzelili 5 partyzantów. Teraz spoczywają na cmentarzu w Szczawnicy. Upamiętnia ich pomnik z biało-czerwoną flagą, znajdujący się tuż przy szlaku.

Później wojska niemieckie spaliły żywcem kilkuosobową rodzinę Fijasów razem z zabudowaniami oraz zabili kolejne dwie osoby. Na miejscu domu Fijasów stoi teraz kaplica w stylu podhalańskim, w której co roku 3 Maja odbywa się Msza Partyzancka.

 

Z Przełęczy Przysłop udaliśmy się szlakiem turystycznym do Szczawnicy, gdzie odpoczęliśmy pod wyciągiem na Palenicę, kupiliśmy regionalne pamiątki i zjedliśmy pyszne lody.

Pełni wspaniałych wrażeń autokarem wróciliśmy do domów.

A.C

Scroll Up

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content